Licensed to Deerfield High School - WI HY-TEK's Meet Manager 4/23/2013 08:45 PM
               Deerfield-Pardeeville-Fall River-ALCS - 4/23/2013               
                                   Deerfield                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Wyman, Amber                 Deerfield                13.18   3 
  2 Becker, Amber                Pardeeville              13.37   3 
  3 McCumber, KJ                 Fall River               13.38   3 
  4 Kinney, Kylie                Deerfield                13.64   3 
  5 Campbell, Aiden              Abundant Lif             13.73   3 
  6 Rick, Liza                   Deerfield                13.90   3 
  7 Brenner, Lakota              Pardeeville              14.62   3 
  8 Wais, Rachel                 Pardeeville              14.96   2 
  9 Seaver, Tori                 Abundant Lif             15.95   2 
 10 Diaz, Helen                  Fall River               16.01   2 
 11 Charlot, Ashily              Deerfield               x16.02   1 
 12 Moore, Taylor                Fall River               16.24   1 
 13 Martin, Yoli                 Abundant Lif             16.36   1 
 14 Challenor, Mackenzie         Fall River              x16.46   1 
 15 McKenzie, Thu                Abundant Lif            x16.82   2 
 16 Walter, Naomi                Abundant Lif            x16.97   1 
 17 Haug, Brieanna               Pardeeville             x17.09   2 
 18 Bauer, Breann                Pardeeville             x17.11   2 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Becker, Amber                Pardeeville              29.07   2 
  2 Wyman, Amber                 Deerfield                29.33   3 
  3 McCumber, KJ                 Fall River               29.43   3 
  4 Balsiger, Jessilyn           Pardeeville              30.06   3 
  5 Rick, Liza                   Deerfield                30.77   3 
  6 Kinney, Kylie                Deerfield                31.32   3 
  7 Gill, Raman                  Abundant Lif             31.71   3 
  8 Wais, Rachel                 Pardeeville              31.91   2 
  9 Schultz, Micaela             Deerfield               x33.30   1 
 10 Schmelzer, Ashley            Deerfield               x33.64   2 
 11 Hurckman, Kayla              Fall River               33.75   1 
 12 Seaver, Tori                 Abundant Lif             33.98   2 
 13 Moore, Taylor                Fall River               35.02   1 
 14 Bauer, Breann                Pardeeville             x36.88   2 
 15 Diaz, Helen                  Fall River              x37.03   1 
 16 Challenor, Mackenzie         Fall River              x38.19   1 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Koch, Hailey                 Fall River             1:08.61  
  2 Hayes, Taylor                Pardeeville            1:09.09  
  3 Challenor, Mackenzie         Fall River             1:19.27  
  4 Moore, Taylor                Fall River             1:23.37  
  5 Curtis, Myah                 Pardeeville            1:27.66  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Campbell, Aiden              Abundant Lif           2:25.55  
  2 Johnson, Leah                Pardeeville            2:26.64  
  3 Schaller, Emily              Abundant Lif           2:50.16  
  4 Benzine, Anna                Fall River             3:08.22  
  5 Koch, Cassie                 Fall River             3:25.15  
  6 Jacobson, Kelsey             Fall River             3:57.71  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Leah                Pardeeville            5:35.75  
  2 Schaller, Emily              Abundant Lif           6:03.82  
  3 Shelley, Mara                Deerfield              6:48.66  
  4 Soriano, Maria               Fall River             6:56.02  
  5 Koch, Cassie                 Fall River             6:58.06  
  6 Mrozek, Erin                 Pardeeville            7:02.00  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Soriano, Maria               Fall River            15:48.53  
  2 Curtis, Myah                 Pardeeville           17:25.03  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Link, Ziarra                 Pardeeville              17.31  
  2 Werner, Taylor               Pardeeville              17.86  
  3 Roberts, Tia                 Deerfield                19.64  
  4 Neuman, Emily                Fall River               20.18  
  5 Hurckman, Kayla              Fall River               20.70  
  6 Tramburg, Kelly              Fall River               21.06  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Link, Ziarra                 Pardeeville              52.86   2 
  2 Werner, Taylor               Pardeeville              54.54   2 
  3 Roberts, Tia                 Deerfield                56.92   2 
  4 Neuman, Emily                Fall River               57.02   2 
  5 Tramburg, Kelly              Fall River             1:01.30   2 
  6 Walton, Abigail              Pardeeville            1:06.00   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Fall River  'A'                                       55.60  
  2 Pardeeville  'A'                                      58.51  
  3 Deerfield  'A'                                      1:02.68  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Fall River  'A'                                     1:58.12  
  2 Pardeeville  'A'                                    2:01.12  
  3 Abundant Life Christian  'A'                        2:18.52  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                    4:29.03  
  2 Fall River  'A'                                     4:37.34  
  3 Abundant Life Christian  'A'                        4:46.39  
  4 Deerfield  'A'                                      4:52.69  
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                   12:30.27  
  2 Fall River  'A'                                    12:42.73  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Esveld, Marianna             Fall River             4-08.00  
  2 Becker, Amber                Pardeeville            4-06.00  
  3 Gill, Raman                  Abundant Lif          J4-06.00  
  4 Klecker, Alyssa              Fall River             4-04.00  
  4 Walton, Abigail              Pardeeville            4-04.00  
  4 Johnson, Leah                Pardeeville            4-04.00  
  7 Tramburg, Kelly              Fall River             4-00.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rick, Liza                   Deerfield              7-06.00  
  1 Deakin, Brooke               Pardeeville            7-06.00  
  3 Norton, Beka                 Deerfield              6-06.00  
  3 Brenner, Lakota              Pardeeville            6-06.00  
  5 Hurckman, Kayla              Fall River            J6-06.00  
  6 Curtis, Myah                 Pardeeville           J6-06.00  
  7 Roberts, Tia                 Deerfield              6-00.00  
  8 Koch, Cassie                 Fall River            J6-00.00  
 -- Soriano, Maria               Fall River                  NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Link, Ziarra                 Pardeeville           15-01.00  
  2 McCumber, KJ                 Fall River            14-11.50  
  3 Esveld, Marianna             Fall River            14-09.00  
  4 Deakin, Brooke               Pardeeville           13-08.00  
  5 Bierd, Tiera                 Deerfield             13-04.25  
  6 Kent, Alycia                 Abundant Lif          12-09.50  
  7 Gill, Raman                  Abundant Lif          12-09.00  
  7 Johnson, Lindsey             Pardeeville           12-09.00  
  9 Schmelzer, Ashley            Deerfield             12-02.00  
 10 Diaz, Helen                  Fall River            11-09.50  
 11 Jacobson, Kelsey             Fall River           x11-04.50  
 12 Martin, Yoli                 Abundant Lif          10-09.00  
 13 Haug, Brieanna               Pardeeville          x10-08.50  
 -- Bauer, Breann                Pardeeville                 ND  
 -- Schultz, Micaela             Deerfield                   ND  
 -- Hankins, Nicole              Abundant Lif                ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lee, Rachel                  Fall River            30-00.25  
  2 Neuman, Emily                Fall River            28-07.50  
  3 Deakin, Brooke               Pardeeville           28-05.25  
  4 Bierd, Tiera                 Deerfield             26-02.00  
  5 Tramburg, Kelly              Fall River            25-10.00  
  6 Johnson, Lindsey             Pardeeville           25-02.00  
  7 Jacobson, Kelsey             Fall River           x23-03.50  
 -- Benzine, Anna                Fall River                  ND  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vick, Brenna                 Fall River            30-05.00  
  2 Deakin, Paige                Pardeeville           28-06.00  
  3 Koch, Hailey                 Fall River            26-08.00  
  4 Hauge, Paige                 Pardeeville           26-07.00  
  5 Norton, Beka                 Deerfield             26-06.00  
  6 Van Gysel, Grace             Fall River            26-04.00  
  7 Diaz, Julisa                 Fall River           x25-09.00  
  8 Horne, Katheryn              Fall River           x24-06.00  
  9 Kent, Alycia                 Abundant Lif          22-09.00  
 10 Hurd, Brianna                Deerfield             20-01.00  
 11 Hankins, Nicole              Abundant Lif          16-00.00  
 11 Turner, Paige                Abundant Lif          16-00.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Norton, Beka                 Deerfield                84-08  
  2 Van Gysel, Grace             Fall River               83-01  
  3 Horne, Katheryn              Fall River               79-08  
  4 Diaz, Julisa                 Fall River               77-02  
  5 Vick, Brenna                 Fall River              x74-01  
  6 Deakin, Paige                Pardeeville              69-08  
  7 Hauge, Paige                 Pardeeville              62-03  
  8 Hankins, Nicole              Abundant Lif             54-10  
  9 Hurd, Brianna                Deerfield                48-06  
 10 Turner, Paige                Abundant Lif             44-10  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              10.88   3 
  2 Van Gysel, Reid              Fall River               11.70   3 
  3 Brandner, Blake              Pardeeville              11.76   3 
  4 Gesteland, Bailey            Deerfield                11.92   3 
  5 Nickerson, Cole              Deerfield                12.05   3 
  6 Kornelsen, Seth              Deerfield                12.08   3 
  7 Salzman, Joe                 Fall River               12.14   3 
  8 Ingram, Logan                Pardeeville              12.28   2 
  9 Nuss, Wyatt                  Pardeeville             x12.48   1 
 10 Har..., Juan                 Fall River               12.99   2 
 11 Ballweg, Joseph              Pardeeville             x13.00   2 
 12 Letlebo, Jacob               Fall River              x13.44   1 
 13 Dwyer, Sam                   Abundant Lif             13.85   2 
 14 Seaver, RJ                   Abundant Lif             13.91   2 
 15 Caron, Cody                  Fall River              x14.13   1 
 16 Baerwolf, Tyler              Fall River              x14.42   2 
 17 Everitt, John                Abundant Lif             14.48   3 
 18 Tank, Hunter                 Fall River              x16.41   2 
 -- Camp, Dallas                 Fall River                  NT   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              22.85   2 
  2 Litwiller, Kiernan           Pardeeville              23.25   2 
  3 Mancheski, Bryce             Deerfield                24.06   2 
  4 Van Gysel, Reid              Fall River               24.69   2 
  5 Salzman, Joe                 Fall River               25.61   1 
  6 Ingram, Logan                Pardeeville              26.13   1 
  7 Heisig, Joseph               Abundant Lif             27.13   1 
  8 Dwyer, Sam                   Abundant Lif             31.25   1 
  9 Everitt, John                Abundant Lif             32.15   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              51.49   2 
  2 Litwiller, Kiernan           Pardeeville              52.51   2 
  3 Klecker, Ben                 Fall River               55.61   2 
  4 Woodford, Aric               Deerfield                56.03   2 
  5 Halverson, Logan             Deerfield                56.99   2 
  6 Ballweg, Joseph              Pardeeville            1:01.00   2 
  7 Steinberg, Joel              Abundant Lif           1:02.20   1 
  8 Vogel, Fritz                 Deerfield              1:02.45   1 
  9 Everitt, John                Abundant Lif           1:10.88   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Woodford, Aric               Deerfield              2:15.96  
  2 Kirchmeier, Kemal            Pardeeville            2:18.82  
  3 Delany, Quinn                Deerfield              2:22.31  
  4 Perry, Colton                Deerfield              2:23.08  
  5 Roberts, Peter               Deerfield             x2:23.13  
  6 Steinberg, Joel              Abundant Lif           2:23.28  
  7 Camp, Dallas                 Fall River             3:38.77  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Roberts, Peter               Deerfield              5:03.49  
  2 Kirchmeier, Kemal            Pardeeville            5:07.12  
  3 Kornelsen, Luke              Deerfield              5:10.88  
  4 Steinberg, Joel              Abundant Lif           5:35.66  
  5 Christison, Colin            Abundant Lif           5:39.95  
  6 Camp, Payton                 Fall River             5:45.46  
  7 Meierdirk, Regan             Pardeeville            5:51.47  
  8 Luedtke, Sam                 Deerfield              6:05.16  
  9 Pitzner, Cajin               Deerfield             x6:10.96  
 10 Hamm, Taylor                 Pardeeville            6:21.08  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kornelsen, Luke              Deerfield             11:45.17  
  2 Khang, Brandon               Pardeeville           12:06.84  
  3 Christison, Colin            Abundant Lif          12:44.74  
  4 Camp, Payton                 Fall River            12:54.88  
  5 Kieler, Kevin                Deerfield             12:59.00  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Feit, Mitch                  Deerfield                15.88  
  2 Meierdirk, Rance             Pardeeville              16.29  
  3 Johnson, Zach                Abundant Lif             17.36  
  4 Bedward, Aaron               Deerfield                18.83  
  5 Klecker, Ben                 Fall River               20.88  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mancheski, Bryce             Deerfield                44.85   2 
  2 Johnson, Zach                Abundant Lif             45.28   2 
  3 Feit, Mitch                  Deerfield                45.53   2 
  4 Meierdirk, Rance             Pardeeville              46.30   2 
  5 Bedward, Aaron               Deerfield                48.28   2 
  6 Lee, Hunter                  Fall River               49.79   1 
  7 Walton, Daniel               Pardeeville              50.31   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                        48.66  
  2 Pardeeville  'A'                                      50.95  
  3 Fall River  'A'                                       55.82  
  4 Fall River  'B'                                      x59.48  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                      1:39.06  
  2 Pardeeville  'A'                                    1:40.50  
  3 Fall River  'A'                                     1:50.70  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                    3:44.64  
  2 Deerfield  'A'                                      4:09.62  
  3 Fall River  'A'                                     4:44.67  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                      9:26.92  
  2 Pardeeville  'A'                                    9:31.32  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schepp, Eric                 Pardeeville            5-08.00  
  2 Meierdirk, Rance             Pardeeville            5-04.00  
  3 Klecker, Ben                 Fall River            J5-04.00  
  4 Walton, Daniel               Pardeeville            5-02.00  
  5 Hermann, Brandon             Deerfield             J5-02.00  
  6 Jensen, Matt                 Deerfield             J5-02.00  
  7 Kornelsen, Seth              Deerfield              5-00.00  
 -- Heisig, Joseph               Abundant Lif                NH  
 -- Seaver, RJ                   Abundant Lif                NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lee, Hunter                  Fall River            11-03.00  
  2 Collar, Nick                 Deerfield             10-06.00  
  3 Fitzgerald, Cade             Fall River             9-06.00  
  4 Jensen, Matt                 Deerfield              9-00.00  
  5 Vogel, Fritz                 Deerfield             x8-06.00  
  5 Tolmie, Erik                 Deerfield              8-06.00  
 -- Litwiller, Kiernan           Pardeeville                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gesteland, Bailey            Deerfield             18-05.50  
  2 Van Gysel, Reid              Fall River            18-00.50  
  3 Schepp, Eric                 Pardeeville           18-00.00  
  4 Johnson, Zach                Abundant Lif          17-05.50  
  5 Salzman, Joe                 Fall River            17-00.00  
  6 Har..., Juan                 Fall River            16-06.00  
  7 Brereton, Brandon            Pardeeville           16-05.25  
  8 Bendler, Solomon             Fall River           x16-01.00  
  9 Farnsworth, Colin            Deerfield             15-10.00  
 10 Ballweg, Joseph              Pardeeville           15-00.50  
 11 Heisig, Joseph               Abundant Lif          14-09.50  
 12 Voigt, Antonio               Fall River           x14-02.50  
 13 Camp, Dallas                 Fall River            x9-10.00  
 -- Mancheski, Bryce             Deerfield                   ND  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brereton, Brandon            Pardeeville           36-00.00  
  2 Lee, Hunter                  Fall River            35-11.50  
  3 Hermann, Brandon             Deerfield             34-04.00  
  4 Fitzgerald, Cade             Fall River            34-00.00  
  5 Farnsworth, Colin            Deerfield             32-10.00  
  6 Halverson, Logan             Deerfield             32-07.75  
  7 Vogel, Fritz                 Deerfield            x31-10.50  
  8 Heisig, Joseph               Abundant Lif          30-04.25  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bush, Tyler                  Pardeeville           38-10.00  
  2 Nuss, Wyatt                  Pardeeville          J38-10.00  
  3 Baerwolf, Tyler              Fall River            38-02.00  
  4 Herbert, Bryant              Pardeeville           38-00.00  
  5 Vander Grinten, Ben          Deerfield             37-05.50  
  6 Letlebo, Jacob               Fall River            37-02.00  
  7 Knipfer, Eric                Deerfield             37-00.00  
  8 Caron, Cody                  Fall River            34-07.50  
  9 Schmelzer, Josh              Abundant Lif          33-07.00  
 10 Becker, Roger                Pardeeville          x33-06.00  
 11 Tank, Hunter                 Fall River           x30-04.00  
 12 Seaver, RJ                   Abundant Lif          25-07.00  
 13 Robeilia, Austin             Deerfield             24-04.50  
 14 Dwyer, Sam                   Abundant Lif          23-00.50  
 15 Camp, Dallas                 Fall River           x15-00.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nuss, Wyatt                  Pardeeville             123-02  
  2 Bush, Tyler                  Pardeeville             122-02  
  3 Herbert, Bryant              Pardeeville             118-09  
  4 Baerwolf, Tyler              Fall River              107-11  
  5 Vander Grinten, Ben          Deerfield               105-04  
  6 Becker, Roger                Pardeeville            x102-11  
  7 Letlebo, Jacob               Fall River               98-11  
  8 Knipfer, Eric                Deerfield                92-04  
  9 Caron, Cody                  Fall River               86-02  
 10 Tank, Hunter                 Fall River              x85-04  
 11 Schmelzer, Josh              Abundant Lif             77-11  
 12 Gill, Harpreet               Abundant Lif             71-08  
 13 Seaver, RJ                   Abundant Lif             70-02  
 14 Robeilia, Austin             Deerfield                68-01