Licensed to Deerfield High School - WI HY-TEK's Meet Manager 4/29/2014 07:46 PM
                Deerfield-Pardeeville-Johnson Creek - 4/29/2014                
                                   Deerfield                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Wyman, Amber                 Deerfield                13.45  
  2 Ott, Haley                   Pardeeville              13.59  
  3 Brenner, Lakota              Pardeeville              14.14  
  4 Curtis, Myah                 Pardeeville              15.80  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Purpi, Caitlin               Johnson Cree             28.63  
  2 Ott, Haley                   Pardeeville              29.23  
  3 Hooker, Sydney               Deerfield                30.16  
  4 Lentz, Alexis                Pardeeville              31.52  
  5 Hoffman, Lina                Pardeeville              31.81  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pitzner, April               Johnson Cree           1:09.90  
  2 Travis-Gonzalez, Brittan     Deerfield              1:14.57  
  3 Lentz, Alexis                Pardeeville            1:16.25  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Leah                Pardeeville            2:28.89  
  2 Jacobs, Jessica              Deerfield              2:31.42  
  3 Matheson, Reece              Deerfield              2:55.31  
  4 Kamrath, Jennifer            Pardeeville            3:06.54  
  5 Travis-Gonzalez, Brittan     Deerfield              3:15.02  
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Leah                Pardeeville            5:21.20  
  2 Jacobs, Jessica              Deerfield              5:39.38  
  3 Kirchmeier, Nadiya           Pardeeville            6:15.45  
  4 Matheson, Reece              Deerfield              6:19.66  
  5 Shelley, Mara                Deerfield              6:34.24  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kirchmeier, Nadiya           Pardeeville           13:35.50  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jolicouer, Mckenzie          Deerfield                16.45  
  2 Henningsen, Lexi             Johnson Cree             17.12  
  3 Brouette, Mikayla            Pardeeville              17.43  
  4 Roberts, Tia                 Deerfield                19.56  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brouette, Mikayla            Pardeeville              51.92  
  2 Henningsen, Lexi             Johnson Cree             52.10  
  3 Roberts, Tia                 Deerfield                57.60  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                        55.12  
  2 Pardeeville  'A'                                      59.86  
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                    2:08.86  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                      4:40.91  
  2 Pardeeville  'A'                                    4:51.01  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Leah                Pardeeville            4-08.00  
  2 Purpi, Caitlin               Johnson Cree          J4-08.00  
 -- Pitzner, April               Johnson Cree                NH  
 -- Heintz, Breanna              Johnson Cree                NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jolicouer, Mckenzie          Deerfield              8-00.00  
  2 Deakin, Brooke               Pardeeville            7-06.00  
  3 Hoffman, Lina                Pardeeville            7-00.00  
  4 Brenner, Lakota              Pardeeville           J7-00.00  
  5 Norton, Beka                 Deerfield              6-06.00  
  6 Curtis, Myah                 Pardeeville           x6-00.00  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Deakin, Brooke               Pardeeville           13-00.50  
  2 Heintz, Breanna              Johnson Cree          11-08.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brouette, Mikayla            Pardeeville           34-01.00  
  2 Henningsen, Lexi             Johnson Cree          29-04.75  
  3 Deakin, Brooke               Pardeeville           29-04.00  
  4 Matheson, Reece              Deerfield             28-11.75  
  5 Pitzner, April               Johnson Cree          28-09.50  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Deakin, Paige                Pardeeville           30-06.00  
  2 Norton, Beka                 Deerfield             27-03.00  
  3 Pulver, Kortnie              Pardeeville           25-07.50  
  4 Hooker, Sydney               Deerfield             25-00.00  
  5 Houser, Emily                Pardeeville           24-10.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Deakin, Paige                Pardeeville           95-04.50  
  2 Norton, Beka                 Deerfield                86-09  
  3 Hooker, Sydney               Deerfield                81-11  
  4 Houser, Emily                Pardeeville              79-05  
  5 Pulver, Kortnie              Pardeeville              56-09  
  6 Hurd, Brianna                Deerfield                52-01  
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              10.98  
  2 Nickerson, Cole              Deerfield                11.22  
  3 Kornelsen, Seth              Deerfield                11.51  
  4 Brereton, Brandon            Pardeeville              11.61  
  5 Francis, Dakya               Pardeeville              14.64  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              22.38  
  2 Gesteland, Bailey            Deerfield                22.92  
  3 Mancheski, Bryce             Deerfield                23.22  
  4 Brereton, Brandon            Pardeeville              24.74  
  5 Ingram, Logan                Pardeeville              26.00  
  6 Yezzi, Chris                 Johnson Cree             26.75  
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Becker, Kyle                 Pardeeville              52.58  
  2 Jahr, Taylor                 Deerfield                57.03  
  3 Tolmie, Erik                 Deerfield              1:06.16  
  4 Francis, Dakya               Pardeeville            1:15.06  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meierdirk, Rance             Pardeeville            2:16.57  
  2 Hood, Jonah                  Johnson Cree           2:18.26  
  3 Delany, Quinn                Deerfield              2:19.45  
  4 Erdmann, Aaron               Johnson Cree           2:29.91  
  5 Stolfus, Seth                Pardeeville            2:33.16  
  6 Argus, Noah                  Johnson Cree           2:37.23  
  7 Pitzner, Cajin               Deerfield              2:45.60  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Roberts, Peter               Deerfield              5:13.97  
  2 Kornelsen, Luke              Deerfield              5:16.33  
  3 Sellnow, Bret                Johnson Cree           5:27.88  
  4 Khang, Brandon               Pardeeville            5:31.70  
  5 Meierdirk, Regan             Pardeeville            5:33.56  
  6 Erdmann, Aaron               Johnson Cree           5:33.89  
  7 Pitzner, Cajin               Deerfield              5:41.74  
  8 Stolfus, Seth                Pardeeville            5:42.48  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kornelsen, Luke              Deerfield             11:18.91  
  2 Sellnow, Bret                Johnson Cree          11:37.32  
  3 Khang, Brandon               Pardeeville           12:45.21  
  4 Holland, Ricky               Deerfield             13:29.05  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meierdirk, Rance             Pardeeville              16.47  
  2 Vander Grinten, Ben          Deerfield                20.06  
  3 Schomber, Dennis             Deerfield                20.46  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mancheski, Bryce             Deerfield                42.76  
  2 Walton, Daniel               Pardeeville              48.28  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                        46.21  
  2 Pardeeville  'A'                                      52.83  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Deerfield  'A'                                      1:37.56  
  2 Pardeeville  'A'                                    1:50.64  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                    4:29.32  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pardeeville  'A'                                    9:09.73  
  2 Deerfield  'A'                                      9:43.10  
  3 Johnson Creek  'A'                                 10:30.12  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meierdirk, Rance             Pardeeville            5-08.00  
  2 Kornelsen, Seth              Deerfield              5-06.00  
  3 Walton, Daniel               Pardeeville            5-04.00  
  4 Stolfus, Seth                Pardeeville            5-02.00  
  5 Jahr, Taylor                 Deerfield              5-00.00  
 
Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tolmie, Erik                 Deerfield             10-06.00  
  2 Jahr, Taylor                 Deerfield              9-00.00  
  3 Brandner, Bailey             Pardeeville            7-06.00  
  4 Holtan, Dawson               Pardeeville           J7-06.00  
 -- Francis, Dakya               Pardeeville                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nickerson, Cole              Deerfield             19-06.50  
  2 Mancheski, Bryce             Deerfield             19-06.00  
  3 Gesteland, Bailey            Deerfield             19-05.50  
  4 Brereton, Brandon            Pardeeville           18-08.25  
  5 Walton, Daniel               Pardeeville           16-10.00  
  6 Hood, Jonah                  Johnson Cree          16-08.25  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brereton, Brandon            Pardeeville           37-10.25  
  2 Farnsworth, Colin            Deerfield             36-07.75  
  3 Vander Grinten, Ben          Deerfield             33-10.25  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Herbert, Bryant              Pardeeville           48-04.00  
  2 Gjermo, Kirk                 Deerfield             42-06.00  
  3 Vander Grinten, Ben          Deerfield             39-00.00  
  4 Knipfer, Eric                Deerfield             34-11.00  
  5 Pope, DJ                     Deerfield            x34-01.00  
  6 Dreager, Mitchell            Johnson Cree          30-01.00  
  7 Robeilia, Austin             Deerfield            x30-00.00  
  8 Schmelzer, Tyler             Deerfield            x29-05.00  
  9 Schomber, Dennis             Deerfield            x29-01.00  
 10 Katze, Adam                  Pardeeville           25-09.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Herbert, Bryant              Pardeeville             109-02  
  2 Schomber, Dennis             Deerfield               104-07  
  3 Knipfer, Eric                Deerfield               103-11  
  4 Gjermo, Kirk                 Deerfield               102-06  
  5 Vander Grinten, Ben          Deerfield               x98-04  
  6 Schmelzer, Tyler             Deerfield               x94-01  
  7 Dreager, Mitchell            Johnson Cree             80-08  
  8 Robeilia, Austin             Deerfield               x79-06  
  9 Argus, Noah                  Johnson Cree             68-09  
 10 Pope, DJ                     Deerfield               x66-02  
 11 Katze, Adam                  Pardeeville              62-06